Technologie pro evidenci chovu ovcí a ostatních hospodářských zvířat se začínají používat čím dál tím více. Zvyšuje se tak efektivita chovu. Nemusí jít nutně vždy o efektivitu finanční, ale například časovou.
V našem případě se jedná především o časovou efektivitu. Zákon vyžaduje alespoň základní evidenci zvířat a ta se může provádět i takzvaně „papírově“.
„Papírová“ evidence zvířat
Papírová evidence zvířat znamená, že chovatel vyplňuje skutečně papírová hlášení o „pohybech“ zvířat. Pohyby je myšleno narození, porážka, prodej zvířete a jiné pohyby. Je to nejstarší způsob evidence. Přesto, že nepotřebujete počítač a stačí vám papír a tužka, tak to určitě není nejjednodušší způsob.
Tyto vyplněné formuláře pak musí chovatel předávat do nejbližší kanceláře svazu chovatelů. Veškerá evidence je tak v ručně vedeném deníku. Tento způsob využívají spíše chovatelé, kteří tak před dlouhou dobou začínali. Z mého pohledu má řadu nevýhod. Je zde jednoznačně časová nevýhoda a pak také starost s archivací papírových dokumentů. Snadno se zde udělá i chyba.
S tím souvisí i objednávání ušních známek přes papírové formuláře.
Elektronická evidence zdarma – stájový registr na portálu farmáře
Základní elektronickou evidencí, kterou stát poskytuje zdarma chovatelům, je stájový registr na portálu farmáře, kam se stačí pomocí několika formulářů zaregistrovat. Je to online aplikace, která je přístupná přes internetový prohlížeč a funguje jak na počítači, tak na tabletech a chytrých telefonech.
Už tato základní možnost je mnohem rychlejší. Znovu nemohu říct, že je jednoduchá. Vývoj aplikace proběhl už před lety a její prostředí se nijak nezměnilo. Uživatelské prostředí není příliš intuitivní, někdy je až nelogické. Ale na druhou stranu, je zcela zdarma a ulehčení oproti papíru to určitě je i tak.
Je pravda, že malý vývoj přeci jen proběhl a existuje i nová verze stájového registru. Nová verze ale jen vypadá o něco lépe. Přesto jste paradoxně nuceni spoustu operací provádět ve staré verzi, protože v nové to prostě nejde.
Aplikace nabízí základní možnosti evidence všech pohybů a objednávání ušních známek. Hlášení vytvořená v aplikaci pak online putují do centrální evidence a nemusíte tak nikam nic nosit. Vše se děje takřka okamžitě, zpracování proběhne v řádu minut.
Pokud chcete ale sledovat více detailů, jako dojivost, snadno a rychle vyhodnocovat přírůstky nebo porodní váhy a podobně, či dokonce řešit plemenařinu, tak už vám registr nebude stačit. Buď si budete tato vyhodnocení dělat někde bokem na papír nebo v excelu nebo zvolíte nějakou komerční aplikaci, která tyto funkce má.
Komerční elektronická evidence
Hodně jsem přemýšlel, po čem sáhnout. Zkoušel jsem řady různých programů a aplikací jak z ČR, tak ze zahraničí.
Jedním ze základních kamenů úrazu je fakt, že drtivá většina programů vznikla primárně pro hovězí dobytek a teprve pak byly přidávány ovce a popřípadě i jiná hospodářská zvířata. Z toho vyplývá, že aplikace obsahují hromadu funkcí, které pro ovce nejdou použít a zbytečně tak zabírají místo na obrazovce a často i komplikují používání programu nebo aplikace.
Další problém je, že už jen hrstka aplikací umí komunikovat přímo s centrální evidencí zvířat. To vlastně vidím jako hlavní problém. Nemá smysl používat a platit za evidenci, která neumí přímo komunikovat s registry. To už můžete rovnou zůstat u základního registru a vše ostatní si vést bokem.
Zahraniční aplikace samozřejmě s našimi registry nekomunikují. Takže tudy cesta nevede a nemá smysl, abych vedl dvojí evidenci. To by musela ta aplikace mít tak bombastické funkce, že by mi to za to stálo, ale takovou jsem neobjevil.
Aplikace FESTADA
Po nějakém čase jsem narazil na aplikaci FESTADA. Vlastně jsem se asi nachomýtl k začátkům aplikace. Za sebe, a po zkušenostech, mohu říci, že je to přesně to, co jsem hledal. Aplikace je vytvořená primárně pro ovce a komunikuje s centrálním registrem.
Navíc má aplikace moderní a přehledné rozhraní a taktéž funguje i na mobilu nebo tabletu.
V čem mi FESTADA pomáhá?
Rozhodně mi pomáhá svou přehledností. Třeba přehled zvířat je užitečný. Je možné si zobrazit poznámky ke zvířatům, potomky nebo přehled léčení na jedno kliknutí. Vypadá to možná jako něco obyčejného, ale věřte mi, dokáže to tak velmi ušetřit čas, když nemusíte do detailů každého jednotlivého zvířete.
Nebo když budete zvažovat, jaká zvířata pustíte dále do chovu, tak kouknete na matky, kolik měly odchovů a jaká byla úspěšnost a celkem rychle máte jasno.
V kartě zvířete také dohledáte vše ke zvířeti. Nemusíte se různě proklikávat, jak v klasickém stájovém registru.
Protože se zabýváme plemenařinou, tak kromě mnohem přehlednější evidence, oceňuji možnost detailnějšího sledování plemenitby. Čili reprodukce, sledování porodních vah nebo třeba přírůstky. Rozhodně je velice užitečná funkce rodokmenů, kde se pak dá velmi pečlivě sledovat výpočet příbuznosti a relativně snadno si tak můžete prověřit nové plemeníky před jejich nákupem.
Jak už jsem psal. Za sebe mohu aplikaci vřele doporučit. Samozřejmě probíhá i další rozvoj aplikace a vylepšování jejich funkcí na základě ohlasu uživatelů.
Určitě aplikaci alespoň vyzkoušejte. Ať už nakonec zvolíte cokoliv, přeji úspěšný výběr.
Když chovatel už nezvládá, pomůže mu FESTADA :-D