Na otázku „jak vybrat pasteveckého psa“ není úplně snadná odpověď. Nebudu vám zde, a ani nechci, doporučovat konkrétní plemeno pasteveckého psa. Pokusím se vás spíše navést na správný výběr plemene pasteveckého psa.
Je zde několik zásadních faktorů, které je potřeba brát v úvahu. Já bych to pro náš účel zjednodušil na několik hlavních témat.
Další obecná fakta, která by bylo dobré mít před koupí na paměti, jsem popsal v článku „Pastevecký pes„, který vám doporučuji přečíst jako první. Jsou zde informace, které souvisí pasteveckými plemeny obecně.
Plemeno pasteveckého psa
Každé plemeno má specifické vlastnosti a chování. Spousta z vás se bude ptát především na štěkání – ano, i to může být hodně jiné u každého plemene a i v rámci daného plemene. Různá plemena vyžadují také trochu jiný přístup při výchově. Proto by bylo dobré abyste se detailně seznámili se specifiky chovaní jednotlivých plemen. Zajímejte se především o specifika povah.
Vaše zkušenosti
Další důležitá věc je vaše samotná zkušenost se psy, protože pastevci jsou poměrně hodně odlišní. Jsou to samostatní psi a to znamená, že vás nemusí vždy poslechnout. Poslušnost, jak ji vidíte u ostatních běžných plemen psů, se zde nedá úplně srovnávat a ani tvrdě vyžadovat právě s ohledem na samostatnost rozhodování těchto plemen. To může vést u některých lidí k frustraci a pocitu, že pes neposlouchá. Není tomu tak. Musíte to opravdu přijmout jako fakt, ne jako problém.
Z vlastní zkušenosti vím, že přestat uvažovat nad chováním pastevce z pohledu běžných plemen psů může chvíli trvat. Připravte se na to, že u pasteveckých psů se bavíme spíše o výchově než o klasickém výcviku.
Lokalita
Každá lokalita, kde pastevci pracují, je specifická. Můžete mít pastviny na samotě, v zástavbě, v turisticky aktivních oblastech nebo kombinaci obojího. To s sebou nese opět úvahu o výběru plemene. Tím myslím typické projevy jako štěkání nebo „ostrost“ povahy plemene. Zvažte, v jaké lokalitě se nacházíte. Nevhodný výběr plemene tak může negativně ovlivnit soužití s vaším okolím. Určitě se zajímejte, v jakém prostředí daný chovatel psy má, zda je to podobné vašim podmínkám.
Jak postupovat při výběru pasteveckého psa?
Dejte si skutečně dostatek času a shromážděte informace o jednotlivých plemenech, jak jsem popsal výše a promítněte si je do vašich konkrétních podmínek. Jedině tak budete schopni objektivně vybrat vhodné plemeno. Tím se vám výběr poměrně zúží na několik plemen.
Oslovte více chovatelů
Dívejte se po tom, v jakých podmínkách daný chovatel se psy u zvířat funguje a vybírejte u chovatelů s pracovním využitím psů. Setkáte se spoustou lidí, kteří vám budou tvrdit, že i pes, který není z „pracovní“ linie, může dobře hlídat. Ano, může to být pravda, ti psi to mají do značné míry v sobě, i když hlídali „jen u domu“.
Rozeberte s chovateli vaše podmínky, kde by měl pes pracovat. Rozumný chovatel by takové informace měl od vás i sám chtít vědět, pokud mu jde o trvale vhodné umístění psa, a nejen o jeho prodej. Může se klidně stát, že vám na základě vašich informací jeho plemeno nedoporučí. Oslovte více chovatelů jednoho plemene, abyste si mohli udělat představu o tom, jak to u nich chodí. Co chovatel, to jiné podmínky a přístup.
Osobní názor
Můj osobní názor je, že pokud pes pochází z pracovní linie, je tam dobrý předpoklad jak vhodné povahy, tak i fyzické odolnosti. To znamená, že ideálně oba rodiče štěněte pracují u zvířat. Vhodnost povahy se podle mého názoru prostě nedá dosledovat na psovi, který nehlídá zvířata.
Nebavíme se zde také jen o kloubech psa, ale i o tom, aby dokázal celkově obstát trvale na pastvině. Aby měl dobré osvalení, dobrou srst a podobně. To posoudíte u psa z „domácího“ chovu obtížně. Určitou zárukou je také nákup psa s průkazem původu, kde se posuzuje celkový stav obou rodičů štěněte. Jejich posudky by vám měl chovatel poskytnout k nahlédnutí. O psech s průkazem původu píšu v článku „Pastevecký pes„.
Zajímejte se, zda je stěně přímo už od narození u stáda zvířat. Má tak možnost ihned zvířata poznávat, sžít se s nimi, poznat pachy a podobně. To je myslím hodně důležité, protože po příchodu do nového domova už bude všechny tyto věci znát a bude je považovat za normální. Nebude to pro něj takový šok. Také bude mít už i jistou míru imunity.
Pastevecký pes je doslova veliký závazek na minimálně 8 let. Dejte proto výběru plemene dostatek času.
Tip
Obecně bych řekl, že pokud jste někde na samotě, tak vám může více vyhovovat plemeno s ostřejší povahou. Pokud jste v oblasti turistů, stálo by za zváženou plemeno s mírnější povahou. Pokud jste dokonce v zabydlené oblasti, asi by stálo za úvahu plemeno, které příliš neštěká a není tak ostré.
To vše zvažte i s ohledem na vaše zkušenosti. Je to veliké zvíře a vy musíte zvládnout psa vychovat a vybudovat si u něj respekt. V opačném případě by pes nemusel být „pouze“ vhodný ke zvířatům, ale jinak s lidmi být v pohodě. Horší situace by nastala, kdyby pes získal pocit, že stojí nad vámi. To by mohlo být skutečně zle a takový pes by mohl být nebezpečný i pro lidi.
Celkový úspěch v budoucím uplatnění psa pro hlídání zvířat závisí z velké části právě na vás a výchově, kterou psovi dáte.
Jak jsme vybírali pasteveckého psa?
Pokud vás zajímá náš výběr pasteveckých psů, můžete si přečíst tento článek „Jak jsme vybírali pasteveckého psa„.