Ovce je býložravec a žere tedy zelenou hmotu – trávu, byliny, keře a v zimě obyčejně seno. Pokud jsou na pastvině ovocné stromy, nepohrdne spadaným ovocem. Čím krmit ouessantské ovce? Pokud jsou na pastvině buky, duby a podobně, tak nepohrdne ani žaludy, či bukvicemi.
Má Ouessantská ovce specifické nároky na výživu?
Nemá. Oproti komerčním plemenům je naopak specifická v tom, že méně je někdy více. Nemyslím méně potravy, ale její složení. Komerční plemena se obyčejně přikrmují různými energetickými doplňky stravy. To je dáno tím, že komerční plemena jsou intenzivně šlechtěné na užitek a aby nějaký ten užitek byl, musí být tato plemena dostatečně krmena – mají zvýšenou energetickou potřebu. Šlechtění jim pozměnilo i fungování trávení, které je přivyklé na tyto doplňky a jejich trávení je i citlivější, a ne vše snesou.
Naproti tomu je Ouessantská ovce takzvané „primitivní plemeno“ a to znamená, že si zachovává schopnosti trávit i méně vhodnou potravu a získat z ní přesto mnohem více energie. Dokážou strávit i to, co by jiným plemenům ovcí již mohlo ublížit.
Pastva
V teplých měsících, kdy je zelená pastva, je starost o ovce o něco jednodušší. Obyčejně stačí dodávat čerstvou vodu a kvalitní minerální liz.
Seno
V zimním období je situace složitější, protože kromě vody, která zamrzá, musíte ovcím dodávat i seno v dostatečném množství a kvalitě. Pro zvíře je zvládnutí chladu energeticky náročné. Pro spoustu plemen je podzim a zima navíc obdobím březosti, či vysoké březosti a o to kritičtější výživa ovcí v zimě je. Více informací se dozvíte v článku věnovanému senu.
V případě sena máte dvě možnosti. Buď dělat vlastní seno nebo kupovat.
Mohu ovcím něčím přilepšit?
Můžete, ale s mírou. V zásadě jim stačí kvalitní seno, voda a liz. Pokud by se vám přeci jen zdálo, že by si zasloužily něco navíc, tak můžete dát oves, ale opravdu malinko. Nikdy nedáváme denně víc ovsa, než jednu hrst na jednu ovci. Pokud máte třeba natě z mrkve nebo listy z kedluben, tak jim je můžete dát. Můžete dát třeba i větve z jehličnanů. Nebo můžete přidávat jablka. Ale opět, opatrně. Pokud na to nejsou zvyklé, tak pomalu. Naše přebytky jablek dáváme raději dlouhodobě, v malém množství než naráz a ovce by z nich průjmovaly ještě týden.
Co ovcím určitě nedávat
Vyvarujte se krmení pečivem. To je zcela nevhodné a pro Ouessantské ovce obzvlášť. Jejich trávicí systém na to není přivyklý jako u komerčních plemen a mohli byste je tím i zabít! Ani je zbytečně nekrmte průmyslovými krmivy. Tato krmiva jim sice neublíží, ale jsou pro ně příliš výživná a ovce pak mají sklon k tloustnutí a tím pádem i k možným problémům se zabřeznutím.
Jak krmit březí ovce
Tato zkušenost je sama o sobě obtížně sdělitelná, protože opět záleží na tom, jak se ovcím dařilo v průběhu roku nasbírat energii na zimu – čili jak výživnou pastvu měly. Myslím si ale, že vše je to hodně i o pozorování stavu ovcí a zkušenostech.
Pokud měly ovce dostatek kvalitní pastvy, tak není potřeba nijak výjimečně měnit stravu. Překrmování, zvláště v posledních šesti týdnech (vysoká březost), pro ně může být až smrtící. To proto, že plod v matce by se zvětšil natolik, že ho ovce nebude schopná porodit a vy tak můžete přijít nejen o matku, ale i o jehně.