Elektrický ohradník

Elektrický ohradník, či technologie pro organizaci pastvy je v dnešní době poměrně důležitý pomocník. Můžeme říci technologie nebo prostě technické vybavení, které vám organizaci pastvy usnadní.

V našem případě je to především možnost mobilního elektrického oplocení – zdroj ohradníku a buď víceřadý „plot“ z vodivých lanek či pásek nebo elektrická vodivá síť.

K čemu se používá elektrický ohradník?

Elektrický ohradník se v zásadě používá jako mobilní zábrana proti úniku ovcí mimo areál pastvin anebo jako ochrana před průnikem okolních zvířat, či predátorů, dovnitř pastviny.

Elektrický ohradník je velmi šikovný pomocník i všude tam, kde chcete ovce dočasně udržet na jednom místě. Třeba při převozu na jinou pastvinu, kdy budou čekat v ohradníku na převoz nebo odchyt. Nebo můžete rozdělit velké části pastvin na menší, aby ovce spásaly trávu rovnoměrně na určitých úsecích.

Pokud máte pastviny oploceny pevnými ploty a chtěli byste přesto vypásat i jiné lokality, tak všude tam ho můžete využít.

Ochrana před vlky

V dnešní době se ohradník také stále více doporučuje jako doplňkové opatření pro snížení rizika útoku vlků na ovce.

Co znamená elektrický ohradník?

Pod pojmem elektrický ohradník se myslí obyčejně celý funkční komplet – tedy jak samotný zdroj elektrických impulsů, tak lanka nebo vodivé sítě. Vyrábí se několik typů zdrojů elektrických ohradníků, a to především s ohledem na jejich výkon, funkce, ale hlavně podle druhu napájení.

Kombinovaný zdroj elektrického ohradníku Fencee PDX70 s dálkovým ovladačem a WIFI Gateway GW100.
Kombinovaný zdroj elektrického ohradníku Fencee PDX70 s dálkovým ovladačem a WIFI Gateway GW100.

Zdroje ohradníku na 220 V

Jsou to zdroje, ke kterým potřebujete jednoduše zásuvku na 220 V. Používají se většinou v místech, kde je rozvod elektrické energie. Typicky v blízkosti farem, chlévů a podobně.

Výhody

Výhodou zdroje na 220 V je, že už nepotřebujete k napájení nic dalšího. Zapojíte do zásuvky, připojíte vysokonapěťové kabely k lankům nebo vodivé síti a je to. Finančně to vychází lépe.

Nevýhody

Nevýhodou ale je, že pokud byste náhodou potřebovali ohradník postavit i v místě, kde není zdroj elektrické energie, tak je pro vás takový zdroj nepoužitelný.

Kombinované zdroje

Kombinované zdroje jsou praktičtější. Mají možnost dvojího napájení, a to jak ze sítě na 220 V, tak i z baterie. Aby vše fungovalo i na odlehlé pastvině, počítejte s pořízením napájecí baterie. Baterie je podle typu a kapacity v různých cenových hladinách. Cenové rozpětí může být od 1500 Kč klidně až do 5000 a více Kč, když se budeme bavit o trakčních gelových bateriích.

Provoz zdroje na baterii

I zde máte dvě možnosti, jak ohradník na baterii provozovat. Můžete mít buď baterie na výměnu a budete vybitou baterii měnit za nabitou, a tak stále dokola a nebo s dobíjením pomocí solárních panelů.

Vyměňování baterií

Vyměňování vybitých baterií za nabité je samozřejmě možné. Nicméně to s sebou ale nese opakované přenášení poměrně těžkého akumulátoru a frekvence výměny bude záviset hodně na tom, jak bude ohradník probíjet do okolní vegetace. Dále pak také na tom, zda bude ohrada z lanek nebo sítí – sítě mají podstatně větší odběr. Interval výměny nelze předem určit, ten je závislý i na kapacitě použité baterie. To musíte prostě vyzkoušet.

Za sebe doporučuji obecné pravidlo – čím silnější baterie (vyšší kapacita), tím déle vydrží nabitá.

Znamená to také, že na jeden zdroj potřebujete dvě baterie. Jednu na výměnu – cena baterie krát dva.

Musíte samozřejmě počítat i s pořízením schránky na baterii, aby na ni nepršelo nebo aby nedošlo ke zkratu, aby ji zvířata nepoškodila a podobně. Někteří výrobci prodávají kombinovaný zdroj přímo se schránkou.

Dobíjení pomocí solárních panelů

Dobíjení pomocí solárních panelů je mnohem lepší řešení, také ale samozřejmě dražší. Tím si zajistíte, že nebudete muset nic měnit a solární panel s nabíječkou se postará o automatické dobíjení baterie. K ceně zdroje ale musíte připočítat navíc cenu schránky, solárního panelu a nabíječky. Opět i zde platí, že někteří výrobci prodávají celý komplet. Naopak zase odpadá nutnost nákupu druhé baterie a také se dá říci, že můžete koupit levnější typ baterie, protože máte dobíjení.

Výhody

Hlavní výhodou je, že zdroj můžete použít i tam, kde není možnost napájení ze sítě 220 V, čili i na odlehlé pastvině.

Nevýhody

Kromě baterie budete potřebovat koupit i solární panel a nějaký držák.

Dále je třeba baterii i kontrolovat, zda vše funguje, jak má.

Jaké funkce mají elektrické ohradníky?

Elektrické ohradníky vám obvykle ukazují stav napětí na výstupu ze zdroje. Většinou mívají i světelnou signalizaci anebo také zvukovou.

Některé zdroje umí odesílat SMS při poruše nebo poklesu napětí. K některým je potřeba toto zařízení dokoupit a některé zdroje umí posílat informace rádiem (RF) na váš „ovladač“ k ohradníku. Novinky posledních let jsou i WIFI zdroje. Více si ale povíme dále.

Pochopitelně že čím více funkcí, tím bude i zdroj dražší.

Z vlastní zkušenosti vám radím, abyste u zdroje neřešili na prvním místě cenu, ale to, zda bude vyhovovat vašim potřebám a podmínkám. Zdroj si vybíráte na několik let dopředu a zdroj vybraný hlavně podle ceny pak už nemusí plnit vaše očekávání a vy se s ním budete akorát rozčilovat a říkat si „kdybych si byl býval trochu připlatil…“

Jaké napětí má elektrický ohradník?

Jedna z častých otázek je, jaké napětí má elektrický ohradník. Obyčejně je to 10000 Voltů. To je ideální stav. Napětí se pochopitelně snižuje, pokud ohradník někde probíjí. Pochopitelně volte zdroj i podle toho, zda budete používat lanka nebo sítě, protože sítě mají mnohem větší odpor (více lanek). Někteří výrobci uvádějí, jaký počet sítí jejich zdroj zvládne. Díky tomu víte, jaký obvod ohrady zdroj zvládne.

Je elektrický ohradník bezpečný?

Pro většinu živočichů je bezpečný, jedná se o krátké impulzy vysokého napětí. Přesto ale může malá zvířata, která v ohradníku uvíznou, usmrtit – jedná se hlavně o sítě.

Představte si, když dostanete ránu statickou elektřinou. Tak tady je to velmi podobné, ale mnohonásobně silnější. Účelem je, aby zvíře dostalo „ponaučení“, že se k ohradníku nemá přibližovat, natož ho zkoušet překonat. Mozek zvířete si pak ohradník spojí s velmi nepříjemným zážitkem, který nechce opakovat.

Ohradníky používané v EU musí být homologované a odpovídat technickým normám. Výboj nesmí mít větší energii než 5J a také v případě uvíznutí zvířete musí postupně prodlužovat pauzu mezi impulzy a snižovat napětí, popřípadě varovat obsluhu.

Z čeho postavit ohradu elektrického ohradníku?

Možností je více. Je potřeba uvažovat na tím, jaká zvířata v ohradě budou, kde bude ohradník umístěný (terén, okolní vegetace).

Pokud máte malá zvířata, budete potřebovat více řad lanek těsněji u sebe, a hlavně níže nad terénem, aby se zvířata nesnažila podlézt nebo proskočit. Na větší zvířata může být lanek méně, s většími rozestupy.

Sloupky

Na stavbu budete potřebovat buď mobilní plastové sloupky přímo s úchyty na lanko/pásku nebo obyčejné sloupky (dřevo, plast, kov) a k těm budete potřebovat koupit izolátory. Mobilními sloupky myslím zapichovací sloupky s hroty a slouží většinou pro dočasné ohrady. Ty ostatní sloupky je potřeba zatlouct do země a spíše se používají v případě trvalých ohrad.

Rozteče sloupků volte podle toho, jak vysoko nad zemí budete mít první řadu lanek. Čím níže, tím menší rozteč. Lanka totiž při dešti, sněhu nebo námraze těžknou a prohýbají se. Tím pádem se přibližují k vegetaci. Budete tedy muset častěji podsekávat. V zimě to bude zase sníh nebo námraza (ledovka).

Moje zkušenost je rozteč maximálně tři metry, pokud máte mobilní sloupky. Tam totiž lanko nikdy tak nenapnete, jako na masivních pevných sloupcích, které se neohýbají.

Lanka

Lanka jsou fajn, mají menší odpor než sítě. Většinou nedochází ani k uvíznutí zvířat, protože pokud náhodou strčí hlavu mezi lanka, dostanou ji snadno ven. To platí zvláště pro rohatá zvířata. Na druhou je taková ohrada snadněji proniknutelná. Lanka se mnohem snáze roztáhnou od sebe.

Dá se říci, že ohrada z lanek se snadněji staví ve členitém terénu. Úseky pro překování kopců a propadlin si jednoduše rozdělíte sloupky přesně kde potřebujete – v místech nerovností terénu.

Jak vybrat lanko / pásku ohradníku?

Vždy se dívejte na počet vodivých drátků a jejich materiál. Měděné jsou nejlepší, mají nejmenší odpor, hodnota se uvádí v Ohmech, značka Ω. Nesnižují tak zbytečně napětí v ohradě. Jsou ale dražší. Čím větší počet drátků v lanku nebo pásce, tím větší šance, že zvíře dostane ponaučení – což je žádoucí. Je to také dobré proto, že drátky můžete manipulací časem polámat a vždy je lepší, když je jich počet vyšší, aby alespoň některé z drátků byly stále nepřerušené.

Někdo tvrdí, že prý je dobrá modrá barva, že to prý zvířata lépe vidí. Šli jsme tedy do modré barvy.

Elektrické vodivé sítě

Elektrické vodivé sítě mají už předem zabudované sloupky, je tedy dána rozteč mezi jednotlivými úseky sítě. Velmi často je rozteč sloupků sítí 3,8 metrů. Sítě mají výhodu v tom, že jsou hustější a jak svislé, tak vodorovné řady jsou pevně spojeny, oka tedy nejdou roztáhnout jako lanka.

Dále pak jsou „obyčejné“ sítě a vyztužené. Obyčejné sítě mají svislé a vodorovné řady vyrobené ze stejných lanek. A svislá lanka mohou, ale také nemusí být vodivá. Vyztužené sítě mají svislé řady vyrobené z tuhého plastu a nevodí.

Vyrábí se také sítě s různými rozměry ok, různé barvy a také různý počet a materiál vodivých drátků. V neposlední řadě to může být i různý způsob elektrického zapojení sítě. Délka bývá téměř vždy 50 m a sítě se pak spojují.

Jak vybrat správnou síť?

Počítejte s tím, že sítě jsou obecně horší na stavbu ohrady a zvláště, pokud máte členitý terén. Sítě se pak podstatně hůře napínají. Pokud budete mít všude rovinu, tak vám stačí asi ty obyčejné sítě. Pokud ale máte více nerovný terén nebo kopce, doporučuji vyztužené sítě. Vyztužené sítě díky výztuhám mnohem lépe kopírují boule v terénu a lépe drží tvar ve svahu. V případě propadlin musíte jakoukoliv síť přitáhnout k zemi pomocí nějakých nevodivých kolíků.

Jakou výšku sítě?

Výšku doporučuji minimálně 120 cm, už kvůli doporučení dle standardu ochrany ovcí před vlky. Pokud bude ohradník podél turistických tras, tak doporučuji minimální výšku 145 cm. To by už mohlo odradit „krmiče“ a „hladiče“ ovcí anebo odradit od nápadu postavit dítě do ohrady, ať si pohladí ovečku nebo si s ní pohraje. Ne, není to žert, to se vážně děje.

Pochopitelně že čím vyšší síť, tím vyšší cena a tím větší váha na manipulaci s balíkem sítě. Ale mělo by především rozhodovat to, zda budou vaše ovce v bezpečí a pohodě.

Co používáme na naší farmě?

Na naší farmě používáme zdroje českého výrobce Fencee. Konkrétně zdroje Fencee DUO RF PDX70 s dálkovým ovladačem – energie 7J. Nebo také komplet pro mobilní pasení se zdrojem DUO RF EDX150 s dálkovým ovladačem, solárním panelem 200W, měničem, baterií a elektrifikovanou schránku na zdroj/baterii. To vše propojeno na on-line monitoring v Cloudu – přes aplikaci v mobilu. Víme vždy, co se v ohradě děje. Na vše nás aplikace ihned upozorní.

Kombinovaný zdroj elektrického ohradníku Fencee EDX150 s dálkovým ovladačem a WIFI Gateway GW100.
Kombinovaný zdroj elektrického ohradníku Fencee EDX150 s dálkovým ovladačem a WIFI Gateway GW100.

Proč jsme zvolili zdroje Fencee?

Jednoduše proto, že je to český výrobce a taky kvůli funkcím. Pro nás je neocenitelné ovládat ohradu pomocí dálkového ovladače nebo pomocí aplikace v telefonu. Ne vždy jste totiž poblíž zdrojů nebo vstupní brány, když chcete nebo potřebujete vstoupit do ohrady. Bez ovladačů musíte pokaždé jít prvně ke zdroji nebo k bráně (podle toho, co je blíže), vypnout ho a pak zase jít zapnout. A to je často velmi otravné.

Zdroj vám přes ovladač nebo aplikaci hlásí aktuální napětí v ohradníku, takže pokud se napětí stále snižuje, bude někde problém s probíjením a můžete tak problém řešit včas. Další výhodou je, že na dálku si vypnu a zapnu zdroj podle potřeby. Nemusím proto ani nutně používat brány, když chci vejít do ohrady. Prostě vypnu, vejdu a hned dálkově zapnu.

Pokud nejste poblíž zdroje tak také nevíte, že se něco děje. Hlášení poruchy je velmi užitečné, o problému víte totiž hned jak se něco stane. Třeba když spadne větev na ohradník. Nebo když uvízne nějaké zvíře v ohradníku. To je často rozhodující pro to, jestli vám utečou zvířata z pastviny nebo zda díky hlášení zareagujete včas. S těmito zdroji nepotřebujete žádné dodatečné zařízení na zasílání SMS. Radiový provoz nic nestojí. Pravda, čas od času je potřeba vyměnit baterii v ovladači.

Zdroj Fencee má i další úžasnou výhodu a tou je kompenzace ztráty napětí – výkonu při probíjení. To znamená, že do ohradníku může jít dle norem 5J a když máte zdroj 7J tak zdroj dokáže tyto „nevyužité“ 2J využít na vyrovnání ztráty.

Zdroje od Fencee mohu doporučit z vlastní zkušenosti všemi deseti. Hlavně máme „vše v jedné krabici“ a o všem hned víme.

Sloupky ohradníku

Používáme zesílené plastové sloupky TitanNet a to buď s jednou špicí nebo se dvěma. Jedna špice se hodí tam kde je to kamenité. Dvě špice například na vyztužení „rohů“ ohradníku. Tyčky používáme buď na lanka anebo na sítě v místech, kde jsou prohlubně, aby přitáhly sítě k zemi nebo na výztuhu tyček v rozích.

Lanka a sítě

Používáme obojí. Lanka používáme pro berany. Berany máme mimo říji odděleně od ovcí. Lanka také používáme ve spojení s pevným plotem, aby se zabránilo drbání ovcí o ploty a jejich ničení.

Cívka 500 m lanka Lacme ExtraBleu 9. Lanko obsahuje 9 vodičů pro elektrický ohradník.
Cívka 500 m lanka Lacme ExtraBleu 9. Lanko obsahuje 9 vodičů pro elektrický ohradník.

Lanka

Používáme lanko EXTRABLEU 9 od firmy Lacme a má vodiče 3x 0,25 mm Cu + 6x 0,20 mm nerez.

Lanko Lacme ExtraBleu 9. Lanko obsahuje 9 vodičů pro elektrický ohradník.
Lanko Lacme ExtraBleu 9. Lanko obsahuje 9 vodičů pro elektrický ohradník.

Sítě

Po zkušenostech používáme výhradně sítě se svislými výztuhami – modro-bílé. Konkrétně máme sítě TitanNet 145, které mají v horním lanku vodiče 1x 0,25 mm CU + 5x 0,20mm nerez a v ostatních řadách 3x 0,20 mm nerez.

Detail lanek sítě TitanNet 145. Síť ohradníku má svislé výztuhy a skvěle tak kopíruje členitý terén.
Detail lanek sítě TitanNet 145. Síť ohradníku má svislé výztuhy a skvěle tak kopíruje členitý terén.

Máme poměrně hodně členité a svažité pozemky a tyto sítě jsou k nezaplacení. Krásně se dají napnout, drží tvar a kopírují terén. Pravda je, že jsou dražší než obyčejné sítě, ale je s nimi úplně jiná práce a lépe se pak i přesouvají nebo uklízí.

Dalším důvodem je hustota sítě, která je u pěti spodních vodorovných řad 9 cm. To se nám hodí speciálně proto, že chováme malé plemeno ovcí a jehňata jsou opravdu malá a do sítí s většími oky měla jehňata tendence strkat hlavy.
Dalším důvodem je hustota sítě, která je u pěti spodních vodorovných řad 9 cm. To se nám hodí speciálně proto, že chováme malé plemeno ovcí a jehňata jsou opravdu malá a do sítí s většími oky měla jehňata tendence strkat hlavy.

Přejeme Vám, ať dobře vyberete.