Technika využívaná na farmě

Technika využívaná na farmě se volila podle toho, jak je farma velká a také jaké máme pozemky a zda budeme sušit seno.

Jak to děláme my

V našich podmínkách, kdy se zaměřujeme na produkci plemenných zvířat a nechováme ovce na porážku, vlnu nebo mléko, máme mnohem menší počty ovcí.

Zároveň máme velmi svažité a špatně dostupné pozemky. To by samo o sobě nevadilo, kdyby vše spásly ovce. Děláme ale vlastní seno a tam už se to bez pomoci techniky neobejde. Nebo jinak, obešlo by se to bez pomoci techniky také, ale trvalo by to příliš dlouho.

Proto nepotřebujeme příliš mnoho těžké techniky, ale spíše menší, variabilní pomocníky.

Kosa

Může se to zdát úsměvné, že v dnešní době někdo ještě používá kosu, ale je to skvělý pomocník, pokud chcete posekat i špatně dostupná místa. U kosy se vyplatí rozhodně nešetřit a koupit jak kvalitní (ideálně ergonomické) a nastavitelné kosiště, tak si samotnou kosu. Kosa velmi dobře poslouží i na sekání nedopasků, pokud víte, že i posekané nedopasky ovce sežerou. U nás to tak je. Například kopřivy ovce sežerou, když po posekání zavadnou. Často je to mnohem snadnější a rychlejší kosou než křovinořezem.

Křovinořez

Křovinořez se naopak hodí, když pasete v elektrickém ohradníku. Oproti kose může lépe vysekat úzké pruhy pod síť nebo ohradník. I následná údržba pod ohradníkem je jednodušší než kosou, protože sečete plastovou strunou, která nepoškodí ani plastové sloupky. A nemusíte se bát strunou sekat do hlíny. Máme benzínový křovinořez, ale po zakoupení několika druhů nářadí na baterie už skoro výhradně používáme bateriový křovinořez. Výkon má slušný a je na něm mnohem snadnější údržba. Nemusíte míchat benzín, nebo lít olej, neřešíte vypouštění benzínu po sezóně, nedělá takový hluk a nesmrdí.

Technika

Pro naše účely jsme dlouho vybírali, jako techniku pořídit. Především s ohledem na členitost a svažitost pozemků. Ve hře byly stroje od Kuboty, Iseki nebo od Dakru. Nakonec to vyhrála značka VARI a konkrétně stroj Raptor Hydro s příslušenstvím jako vozík, obraceč sena, který se dá použít i jako řádkovač a bubnová sekačkazávaží do kol.

Vari Raptor Hydro se sulkou a bubnovou sekačkou RBS-700
Vari Raptor Hydro se sulkou a bubnovou sekačkou RBS-700

Proč jsme vybrali Vari Raptor Hydro?

Značku Vari jsme zvolili z několika důvodů. Stroje Vari mají robustní a odolnou konstrukci. Nepotřebujeme dělat rostlinnou výrobu v podobně orby a podobně. Spíše činnosti blížící se komunální sféře. Především sekání a svoz/odvoz sena a jiných věcí. Naše pozemky jsou navíc velmi členité a svažité a zde je tento stroj naprosto jedinečný, protože má nízké těžiště – to znamená, že je mnohem menší riziko převrácení stroje. Pokud se přidá dodatečné závaží do kol, je to ještě lepší.

Další výhody Vari Raptor Hydro

Další výhodou je hydro převodovka. Umožňuje plynule regulovat rychlost. Můžete si pouhým posunutím páčky přidat rychlost nebo ubrat anebo, posunutím páčky směrem dozadu, začít couvat. Nemusíte tedy nikde „řadit“. Další výhoda je čtyřtaktní motor. Opět nemusíte míchat benzín jako u dvoutaktu. Stroj má vzduchový filtr, a to je také docela velká výhoda, protože motor netrpí prachem a nečistotami v nasávaném vzduchu. Můžete i zcela odpojit pohon kol. Stačí pouze změnit polohu páčky vypnutí pohonu kol a je to, můžete s Raptorem pohybovat, jak chcete.

Pokud se rozhodnete pro Raptora, tak velmi doporučuji zakoupit i počítadlo motohodin. Stojí to pár korun, ale vy pak můžete sledovat nájezd a lépe a včas provádět doporučenou údržbu, aby vám stroj vydržel co nejdéle.

Závěrem

Vari pro nás byla asi nejlepší možná volba z dostupné techniky na našem trhu. Nicméně i u Vari mi něco schází. Nejlepší by byl stroj, který by měl silnější motor, tříbodový závěs a nízké těžiště.

Přeji šťastnou ruku při výběru.