Přišlo k nám jaro a s ním i nová jehňata!

V našem chovu přibylo několik nových členů.

I když je venku divoké aprílové počasí, jehňatům to nevadí. Zatímco my lidé se snažíme zahřát v teple domova a vyhýbat se nepříznivým podmínkám venku, jehňata jsou zvyklá na přírodní cyklus a jsou schopná se přizpůsobit různým povětrnostním podmínkám. Ovčín jim poskytne sucho a teplo když sněží či prší a díky výborné péči ze strany matek se jim daří dobře bez ohledu na počasí.

Když se ráno rozední, jehňata vylézají ven z ovčína a v ohradě začíná honička. Pohyb je pro jehňata velmi důležitý pro jejich zdraví a růst. Zvláště v raném věku, kdy jsou jehňata ještě velmi malá a neohrabaná, potřebují hodně pohybu, aby si procvičila svaly a zlepšila koordinaci. Navíc jsme jim letos připravili překvapení v podobě hřiště z jasanových špalků kde si mohou procvičit své pohybové schopnosti. Toto hřiště není jenom zábavné pro nás chovatele, ale i užitečné pro zdraví a rozvoj jehňat. Malí čertíci postupně překonávají jednu překážku za druhou, skáčí ze špalků strmhlav dolů a my trneme hrůzou. 🙂

Celkově jsme velmi spokojení s letošním odchovem a těšíme se na to, co nám přinese rok 2023.

Momentálně nemáme jehňata na prodej. Jehničky projdou klasifikací v září a beránci až v roce 2024.

Pokud vás zajímá více informací o chovu ovcí s průkazem původu podívejte se do sekce Legislativa a chov plemenných ovcí.